How much is a 5 gallon bucket of pecans worth?

Asked By: Jinxia Resthoft | Last Updated: 26th April, 2020
Category: food and drink food allergies
4.4/5 (8,641 Views . 34 Votes)
Pecan grower Bucky Geer estimates a single 5-gallon bucketful is worth about $38. "Some of these pecans are approaching a nickel in value apiece," said Geer, whose neighbor set up surveillance cameras after a theft. "It makes them too tempting to steal."

Click to see full answer


Similarly one may ask, how much are pecans selling for per pound?

According to nuts.com, hard-shell pecans are selling for $6.99 per pound and paper-shell pecans are $7.49 per pound. Pecans with no shells are $13.99 per pound.

Also Know, how much are pecans selling for in Oklahoma? Oklahoma pecans are going for 60 to 70 cents a pound, the USDA said. Last year, producers were getting $1.50 a pound. “It was a windfall for the growers last year,” Spradling said. “It's going to be a windfall for the shellers this year.”

Moreover, how much are pecans selling for in 2019?

2019 Pecan Color Sorter Technology

HIGH % CHANGE
3 MONTH $6.25 % 3.52
6 MONTH $6.25 % 6.40
9 MONTH $6.25 % 4.80
1 YEAR $6.25 % 7.20

How much can you make from pecans?

Pecan trees are most frequently planted at densities ranging from 12 to 48 trees per acre, making it possible to produce over 1,000 pounds per acre per year. With many varieties requiring 50 nuts to make a pound, a single acre of pe- cans may yield 50,000 nuts which must be harvested.

24 Related Question Answers Found

Can you make money selling pecans?

They can actually make money for their owners. If your pecans have a low shell out rate of 50 percent or less you will not make much money. Sell directly to commercial purchasers if you have a large pecan crop. Commercial buyers will often eye the crop and give you a price for your pecans based on their appearance.

How much money does a pecan farmer make?

Typically, trees produce 40 to 50 pounds per acre at five years. “The record for a 5-year production average is 1,000 pounds per acre,” Rohla says. Production costs for initial outlay for land preparation, planting and irrigation range from $1,000 to $2,000 per acre “in our old budget,” says Rohla.

How much is a pound of pecans in Texas?

Shelled Pecans
Shelled Texas Pecans
1 pound - package shelled pecans $10.95 ($10.95 per lb) $9.95 ($9.95 per lb)
You will be redirected to our corporate website, GILBERTPECAN.COM
3 pounds - package shelled pecans $32.75 ($10.91 per lb) $29.75 ($9.92 per lb)
You will be redirected to our corporate website, GILBERTPECAN.COM

How much are pecans per pound in Alabama?


According to information from NASS, the average grower price for pecans during the 2016-2017 season was $2.59 per pound and 269 million pounds were utilized. The value for pecans that year totaled $697 million ($2.59 per pound multiplied by 269 million pounds).

How many pecans make a cup?

How many pecan halves are there in one cup? There are (±1) 66 pecan half kernels per 1 US cup and 70 of them in 1 Metric measuring cup size.

How many pecans are in an ounce?

15 pecan halves are present in one ounce. The recommended amount of nuts to consume daily is 1.5 ounce. You can either have a small handful of pecan nuts daily or mix in other staple nuts.

Why are pecans expensive?

Pecan farmers say bad weather and demand from China are forcing prices up. Their growing economy means they're more willing to pay higher prices, and that's raising prices everywhere. The demand is also moving faster than the pecans can grow.

Is there a pecan shortage?

ATLANTA – The country's top pecan producing state will likely end up with about half of its prized crop after Hurricane Michael ripped through southwest Georgia orchards last week. “There ain't no shortage of pecans this year. There's just a shortage of people who want to buy them.”

How much are pecans worth this year?


In 2014, average wholesale pecan prices were $1.96 per pound, up 13 percent from 2013. Farmers sold 54 million pounds of in-shell pecans and 210 million pounds of shelled pecans (NASS, 2015) (NMSU – Cooperative Extension, 2005). Farmers have many different options when selling their pecans.

How much is a full grown pecan tree worth?

He figures a mature pecan tree is worth $2,500 to $2,850. He estimates the direct costs of buying and growing the original tree to age 12, when the value of the tree's production equals the cost to produce the nuts, at $309.

How many pounds of pecans does a mature tree produce?

A mature pecan tree requires nearly 34,000 gallons of water per year. With annual average yields of 40 to 50 pounds per tree, this amounts to nearly 680 to 850 gallons of water per pound of nuts, depending on soil type. Proper management of these practices will result in fast growing productive trees.

How do you prepare fresh picked pecans?

Here are the steps to do so!
  1. Pre-heat the oven to its lowest setting.
  2. Place pecans in a single layer on a parchment lined baking tray.
  3. Bake at 170° for 45 minutes, or until fully dry all the way through.
  4. Allow them to cool completely.
  5. Eat right away, or store in an air tight container for up to a year!

What is the lifespan of a pecan tree?

Pecan tree fun facts:
The Pecan Tree is the State Tree of Texas! Pecans reach maturity at about twelve years old and can live as long as 300 years! Non-grafted seedlings and native pecan trees often take 10 to 15 years to begin to produce fruit.

Can you grow a pecan tree from a pecan nut?


A viable pecan seed (the nut) is the product of cross pollination (sexual reproduction) between two pecan trees. Of course, you CAN grow a pecan tree from pecan nut. That's how commercial growers get their rootstocks, and it's also how new and different pecan varieties are discovered.

How much do unshelled pecans cost?

$6.99 / 1lb bag ($6.99/lb)
Quantity Price per bag
1 - 5 $6.99/bag ($6.99/lb)
6 - 10 $6.78/bag ($6.78/lb)
11+ $6.64/bag ($6.64/lb)

How much are pecans selling for in Louisiana?

Improved varieties of pecans are fetching $2.80 to $3 per pound, which is “very good,” Graham said. Natives, which make up most of the Louisiana crop, aren't faring as well, selling for between 40 cents and 60 cents per pound.