Is making your own lunch cheaper?

Asked By: Quima Dunckelmann | Last Updated: 21st June, 2020
Category: food and drink healthy cooking and eating
4.6/5 (197 Views . 14 Votes)
For the most part, and for the average person, money can be saved by bringing lunch to work. According to USA Today, eating out for lunch, on average, costs $11 per meal. Whereas it's only $6.30, on average, if you prepare your own lunch. And, I know many people who are able to get this down even lower.

Click to see full answer


Also question is, how much does a homemade lunch cost?

And as mentioned above, if you are going to a sit-down restaurant for lunch, it's going to cost you $10+ for lunch. So between an average $6 fast-food meal with add-ons, and an average $10 dine-in option equally distributed across weekdays, our average lunch cost is $8.

Similarly, is it cheaper to pack school lunches? If your child receives free lunches because of your income level, the answer is obvious—it's always cheaper to go through the cafeteria line. Compared to eating out in a restaurant, school lunches aren't expensive, but you can probably pack healthy bagged lunch cheaper.

Herein, how much money can I save by bringing my own lunch?

By bringing in your own coffee, breakfast, lunch, snacks, and beverages every day, you can save anywhere from $2,000 to $4,200 or more over the span of an entire year. And taking your own food to work is not just economical – in many cases, it's also the more health-conscious option.

How much should a homemade meal cost?

The average commercially-prepared meal costs around $13. Even if you rarely spend this much money at one time when you eat out, consider frequency. Two meals for $6.50 will add up to the same price. By contrast, the average meal prepared at home costs around $4 for groceries – a $9 savings per person per meal.

36 Related Question Answers Found

How much should I spend on lunch a day?

According to a 2015 survey, Americans spend an average of $20 per week eating out for lunch, which adds up to $1,043 per year. Of course, that number doesn't include takeout or meals from home. All told, we spend a little over $50 a week on lunch, or a shade under $3,000 for the year.

Where can I eat for $5?

How To Get The Most For $5 At Fast Food Chains
  • Smashburger. What $5 can get you at Smashburger Thrillist.
  • Taco Bell. A $5 meal from Taco Bell Thrillist.
  • Wendy's. A $5 meal from Wendy's Thrillist.
  • Arby's. A $5 meal from Arby's Thrillist.
  • Panda Express. A $5 meal from Panda Express Thrillist.
  • McDonald's.
  • Chipotle.
  • Burger King.

How much should a single person spend on food a month?

The average cost of food per month for one person ranges from $165 to $345, depending on your age and gender. These national averages also vary based on where you live and the quality of your food purchases. Different geographic locations and types of stores play a role in the price of your food.

How much should I spend on food a day?

The average American household spends $7,203 a year on food, of which $4,049 is spent on food at home and $3,154 is spent on food away from home. Each day, the average American household spends $19.73 on food, of which $11.09 is spent on food at home and $8.64 is spent on food away from home.

How do I stop buying lunch at work?


Avoid the Lunch Temptation
  1. Pack your lunch the night before to save time in the mornings.
  2. Eat leftovers from dinner, and don't be afraid to get creative.
  3. Frozen dinners and soup are a good fallback for the days you didn't have time to prep a lunch.
  4. Practice keeping track of the days you don't eat out for lunch.

How can I bring my lunch to work?

10 Tips to Help If Your New Year's Resolution Is to Pack Lunch
  1. Look beyond the sandwich.
  2. Upgrade the basic salad.
  3. Keep things simple.
  4. Eat the things you actually want for lunch.
  5. Stock your desk with the necessary supplies.
  6. Prepare foods in bulk and bring it all to the office if possible.

How much money do you spend a day?

GOBankingRates did some digging to learn how much we spend on a daily basis and found that the average American spends $164.55 a day. That amounts to just over $60,000 a year, which is fine for people who can afford it. But for those spending down their entire paychecks and racking up debt, it's a very different story.

How can I save money on groceries?

20 Simple Ways To Save Money On Groceries
  1. Stay away from the inner aisles. Newsletter Sign Up.
  2. Don't be afraid of coupons.
  3. Put the toiletries down.
  4. Don't be tempted by brand names.
  5. Look up and look down, because it's the eye-level shelves that stock the priciest items.
  6. Remember rain checks.
  7. Consider dried beans.
  8. Don't go to the store hungry.

What is the $5 Challenge?

The $5 challenge means that whenever you receive a $5 bill as change, you put that $5 bill aside until the end of the year. Those accumulated $5 bills can be used for some type of financial move.

How can I save money on snacks?


Several Snack Saving Ideas
Buy store brand crackers and cookies -they are usually about half the price with the same taste. Bake your own homemade cookies! Pick fruit in season and dry it yourself - or freeze it.

Is it cheaper to buy groceries or eat out?

The article was titled “New Study Finds Eating Out is Cheaper than Cooking at Home.” It contends that the cost of a meal at a mid-scale chain restaurant is less than that of a comparable meal cooked at home. Only by a $2 or $3 margin, but still cheaper.

How can I get free lunch?

12 Ideas to Get a Free Meal
  1. Accept Invitations.
  2. Let the Boss Take You to Lunch.
  3. Take Home Leftovers.
  4. Fill Out the Survey on the Receipt.
  5. Sign Up for Restaurant Promotions.
  6. Visit Local Happy Hours.
  7. Use Social Media.
  8. Volunteer at a Catered Event or Fundraiser.

How much does the average person spend on lunch?

Americans Spend an Annual Average of $2,746 on Lunch. If you want to uncover new ways to save money, start by thinking about what you spend on lunch every day. A new Visa survey shows that American consumers are spending nearly $3,000 on midday meals each year.

Does eating at home save money?

According to a cost comparison of home cooking versus restaurant delivered meals, Wellio found that, on average, you can save around $16 per meal by cooking at home. That means if you cook just one meal at home a week that you would normally buy from a restaurant, you could save $832 a year.

How can I spend less money on lunch?


15 Simple Ways to Spend Less on Food and Still Eat Well
  1. Avoid Impulse Buys.
  2. Shop With Your Blinders On.
  3. Stock Up On Frozen Goods.
  4. Pack Your Lunches.
  5. Use Your Leftovers.
  6. Share Meals at Restaurants.
  7. Use a Grocery App.
  8. Create a Shared Family Shopping List.

What food should parents not pack in the lunchbox?

15 Items You Should Never Pack In Your Child's Lunch
  • Fruit Snacks. Fruit snacks might have the word “fruit” in them, but they actually have very little nutritional value.
  • Lunchables.
  • Deli Meat Sandwiches.
  • Potato Chips.
  • Drink Pouches and Juice Boxes.
  • Peanut Butter and Jelly Sandwiches.
  • Energy Drinks.
  • Soda.

What can I pack in my child's lunch?

Foods to put in a lunch box
  • Fresh fruit.
  • Crunchy vegetables.
  • A meat or protein food such as slices of lean meat, hardboiled egg, peanut butter or nut paste*
  • Dairy food such as a cheese stick or slice, grated cheese, milk or yoghurt.
  • Starchy food such as bread, a roll, pita or flat bread, fruit bread or crackers.
  • Water.