Is eating out cheaper than cooking?

Asked By: Lyndsey Groterjahn | Last Updated: 25th May, 2020
Category: food and drink healthy cooking and eating
4.5/5 (232 Views . 39 Votes)
The article was titled “New Study Finds Eating Out is Cheaper than Cooking at Home.” It contends that the cost of a meal at a mid-scale chain restaurant is less than that of a comparable meal cooked at home. Only by a $2 or $3 margin, but still cheaper.

Click to see full answer


Also question is, how much does the average meal cost?

The average commercially-prepared meal costs around $13. Even if you rarely spend this much money at one time when you eat out, consider frequency. Two meals for $6.50 will add up to the same price. By contrast, the average meal prepared at home costs around $4 for groceries – a $9 savings per person per meal.

Likewise, why is eating out so expensive? Eating out at full-service restaurants is getting more expensive. Experts point to restaurants' increased expenses – like labor, rent and insurance – as the reason they're charging customers more. Some patrons have begun to cut back on how often they dine out.

Also question is, is cooking at home better than eating out?

Because food prepared at home is healthier. We eat fewer calories when we cook at home. And when restaurant dishes and home cooked meals are compared on a per-calorie basis, home cooked meals are healthier. The shift in eating away from home therefore also means a shift in the consumption of more unhealthy foods.

What is a good price per meal?

The average American person – man, woman, or child – spends just below $3 per meal on food, assuming three meals per day for food consumption. If the average family can lower that cost to $1 per meal, that's literally hundreds of dollars a month in savings.

29 Related Question Answers Found

How much money should you spend a day on food?

The average American household is 2.58 people, thus the average American person spends $2,792 per year on food, or $233 per month, or $54 per week, or $7.64 per day on food. What does $7.64 per day look like? It means that virtually any day that you eat out is an above average food spending day.

How much do you spend on food a month?

Average American consumption
That makes your food budget 11% of your overall income. If you use this method, budget 6% for groceries each month and 5% for dining out. If your take-home income is $3,000 a month, you will budget around $180 for groceries and $150 for dining out.

How much do you spend eating out a month?

The average American spends $232 per month eating meals prepared outside the home. Given that there's 18.2 meals eaten outside the home in an average month by the average American, the average meal outside the home costs a person $12.75. Again, that's reasonable.

How do I stop spending money on fast food?

From personal finance experts to savvy chefs, here are 15 tips to spend less money on food.
  1. Delete Seamless, GrubHub and other food delivery apps.
  2. Pick up your take out.
  3. Join a local CSA.
  4. Each month, tally your eating out expenditures.
  5. Keep dry goods like rice or legumes on hand.
  6. Sunday meal prep like a boss.

How do you price a meal?


How to Calculate Food Cost per Serving (or food cost per menu item):
  1. Total Cost Per Dish = $2,500.
  2. Total Sales Per Dish = $10,000.
  3. Ideal Food Cost Percentage = 2,500 ÷ 10,000.
  4. Ideal Food Cost Percentage = 0.25 or 25%

How can people eat healthier?

8 tips for healthy eating Eat well
  • Base your meals on higher fibre starchy carbohydrates.
  • Eat lots of fruit and veg.
  • Eat more fish, including a portion of oily fish.
  • Cut down on saturated fat and sugar.
  • Eat less salt: no more than 6g a day for adults.
  • Get active and be a healthy weight.
  • Do not skip breakfast.

How often do you eat at restaurants?

2-4 times per week generally. We always go out to dinner on Saturday nights, and we will often (but not always) get take-out for Sunday lunch or dinner. During the week I try to limit myself to eating out/fast food no more than once for lunch, but occassionally it is twice.

Are meal kits cheaper than buying groceries?

Many people assume that meal kits are much more expensive than actually going to the grocery store, picking up the ingredients, and making it yourself. As you can see, this is a myth. In fact, in every single comparison between a meal delivery service and the grocery store, the meal kit was always cheaper.

What are 5 benefits to cooking at home?

Here are just five morsels of evidence indicating why eating in is preferable to dining out.
  • Cooking at home contributes to healthier diets.
  • Cooking at home reduces calorie consumption.
  • Cooking at home saves money.
  • Cooking at home gives us more control.
  • Cooking at home brings joy.

Does cooking at home really save money?


According to a cost comparison of home cooking versus restaurant delivered meals, Wellio found that, on average, you can save around $16 per meal by cooking at home. The study determined that cooking dishes containing meat at home will save you the most money compared to ordering in from a restaurant.

Is it healthier to eat home cooked meals?

Research finds that people who eat home-cooked meals on a regular basis tend to be happier and healthier and consume less sugar and processed foods, which can result in higher energy levels and better mental health. Eating home-cooked meals five or more days a week is even associated with a longer life.

Why is cooking at home cheaper?

Why You Should Feel Even More Guilty About Eating Out at Restaurants All the Time. It's pretty obvious that preparing meals at home is cheaper than going out to eat at restaurants. But the price gap between cooking and dining out is growing larger. Diners should drop the price of all their items by three dollars.

Why is eating out bad for you?

Eating out for lots of meals increases your risk of heart disease or stroke. A diet high in fat, cholesterol, and sugar increases one's risk of heart disease. When dining out, there are more temptations to delve into the sugary desserts and condiments, or to splurge with an entree you just can't replicate at home.

How much should I charge to meal prep?

Depending on where you shop for groceries, prepping meals for one week will cost between $60 and $100. This may seem steep for a one-time purchase, especially if you're only used to paying $8 at a time. But let's solve a quick division problem here: $75 / 21 meals = $3.57 per meal.

How much money can you save by not eating out?


How Much Money Can You Save By NOT Eating Out? It costs about $25 for a family of four to buy a meal at a typical fast food restaurant. Averaging just two trips per week totals $50; continuing the pattern each week over the course of a full year comes to $2,600.

How do you cook cheap?

5 Simple Habits That Help Me Cook on a Budget
  1. Embrace meal planning. Planning meals and snacks ahead is essential.
  2. Cook with what's in season.
  3. Embrace chicken thighs (and other inexpensive meat).
  4. Use the slow cooker.
  5. Regularly cook down the pantry and freezer.

How do I stop my eating habits?

How to Break the Expensive Habit of Eating Out
  1. Start small. As with any lifestyle change, the key to lasting success is to take baby steps.
  2. Avoid social pressures to eat out.
  3. When you do eat out, choose wisely.
  4. Pack your lunch, but don't ditch your break.
  5. Shop more frequently.
  6. Love your freezer.